הסרת שיער

במהלך השנים פותחו טכניקות רבות להסרת שיער גוף. שלל השיטות הללו מתחלקות בין שלוש קבוצות. במאמר זה נסקור את שלושת הקבוצות ואת השיטות להסרת השיער

על הסכין

הקבוצה הראשונה של השיטות להסרת שיער נועדה להסיר את שיער הגוף באופן זמני. השיטה הראשונה היא המוכרת והנפוצה ביותר הגילוח. גילוח להסרת שיער באמצעות סכין גילוח או תער. פעולה יום יומית שעושה כמעט כל גבר מדי בוקר מול המראה וכמעט ל אישה במהלך פעולת הרחצה. שיטה שניה להסרת שיער זמנית – שימוש בחומרים כימיים שבכוחם לפרק את החלבון ממנו מורכב השיער ולגרום להתפוררות והיפרדותו מהגוף.המשחות הכימיות להסרת שיער מכילות חומר בעל ריח עז, (ובלתי נסבל) ששמו קלציום תיאוגליקולט. החומר הפעיל במשחה מפרק את הקשרים הדי-דולפידיים מה שגורם בתוך שניות להתפוררות הסרת השיער והיפרדותו מהגוף.

אוצ' כואב

הקבוצה השניה של השיטות להסרת שיער גם הן גורמות להסרת שיער זמית בלבד אולם בניגוד לשיטות הכימיות ושיטת הגילוח שיטות אלו מסירות את השיער גם מתחת לעור ולא רק מעליו. השיטה הראשונה בקבוצה זו היא הסרת שיער באמצעות שעווה חמה. מורחים את החומר על פני העור באזור ממנו נדרשת הסרת השיער ממתינים שניות אחדות להצטננות השעוה והתקשחותה ואז בתנועה מהירה וחדה מושכים את השעוה מהגוף המשיכה החדה מסירה את שיער הגוף מעל העור וגם מתחתיו. כואב אבל מתקבלת תוצאה חלקה שתישמר לאורך זמן. שיטה נוספת דומה לשיטת הסרת השיער באמצעות השעווה היא שיטת השימוש בתרכובת סוכר. הסוכר, דבש על פי רוב, מחומם הופך לנוזלי. החומר נמרח ונותר על הגוף כמה שניות עד להתקררותו והפיכתו לצמיג וקשיח מעט ואז, שוב תנועה חדה תביא להסרת השיער גם במקרה זה התוצאה תהיה הסרת שיער תת עורית. שיטה שלישית להסרת שיער תת עורית היא שיטת המריטה. פינצטה מראה סבלנות וכוח סבל יביאו בסופו של דבר לתוצאה הרצויה. בשיטה זו נוהגים להשתמש כשרוצים להסיר שיער בנקודות ספציפיות ששטחם קטן יחסית. שיטת תלישה בחלקים גדולים של הגוף עושה שימוש במכשיר תלישה יעודי. מנוע חשמלי מסובב במהירות קפיץ מפותל שתופס את קצה השיער ומושך אותה בכוח החוצה עד להסרת שיער מלאה.

חלקים לתמיד

בקבוצה השלישית מצויות השיטות להסרת שיער לצמיתות. זה לא ממש מוכר וידוע אבל יש תרופות שבכוחם להביא למותו של שורש השיער. החומר הפעיל בתרופה מכיל את האנזים קרטין דהקרבוקסילאו. החומר מחליש את שורש השיער שימוש קבוע בתרופה יביא למותו הסופי והמוחלט של שורש השיער והסרת השיער תהיה קבועה. שיטה שניה להסרת שיער קבועה היא באמצעות קרן אור אינפרא אדומה. הקרן פוגעת בשורש השיער ולאחר מספר רב של טיפולים השיער מוסר לתמיד. שיטה נוספת היא האפילציה. מכונה יעודית שנמצאת בשימוש קוסמטיקאיות מוסמכות משגרת פולס חשמלי לתא שורש השיער. מכת החשמל קטלנית השורש קמל והשיער מוסר לתמיד. כל השיטות להסרת שיער תמידית נסוגו מעט לאחור לאחר פיתוח הטכנולוגיה להסרת שיער באמצעות הלייזר. קרן הלייזר שמשוגרת לכיוון תא שורש השיער גורמת להתחממות השורש המסתו והריסתו הסופית.

לשתף:
× לקבלת פרטים